ARIT BALLARINDA POLEN ANALİZİ YAPILDI

    Üniversitemiz hocalarından Yrd. Doç. Dr. Zafer KAYA hocamızın danışmanlığında Müge MISIR tarafından hazırlanan tezde; Arıt beldemizin köy ve mahallelerinden 2008 - 2009 yıllarında toplam 13 bal örneği toplanmış ve yapılan bal analizlerinde dominant, sekonder, minör ve eser polenler saptanmıştır. Bal örneklerinde gözlenen polenler 33 familyaya ait olup, bu polenlerin 18’i cins, 19’u tür düzeyinde teşhis edilmiştir.

    Bal örneklerinde bulunan dominant oranda bulunan polenler; castanea sativa ve ilex clchica, sekond. Sekonder oranda bulunan polenler ise; castanea sativa, ligustrum vulgaris, pyrus, prunus ve leguminosae taxonlarına ait.  Bal örneklerinin hepsinde castanea sativa polenleri gözlenmiş.

    Yapılan çalışmalar sonrasında görülmüştür ki; arılar her ne kadar çeşitli bitki türlerinden nektar toplasalar da bazı bitki türlerinden daha çok yararlandıkları anlaşılmıştır. Bunlar da yöremizin  önemli nektarlı bitkilerini oluşturmaktadır. Bu bitkilerden alınan polenler dominant polenleri oluşturarak balın kalitesini etkilediği gibi sekonder  hatta minör durumdaki polenlerde ait olduğu bitkiye bağlı olarak balın kalitesi üzerinde etkili olabilmektedir.

    Sonuç olarak: Bartın-Arıt bölgesinden 2008 ve 2009 yıllarında toplanan 13 bal örneğinden yedi bal örneği monofloral baldır. 6 bal örneği Castanea sp. balı, bir bal örneği ise İlex sp. balıdır. Diğer altı bal örneği ise dominant polene rastlanmadığı için multifloral (karışık çiçek balı) baldır.

    Önceki yıllarda da Arıt Belediyesi katkılarıyla Bartın Üniversitesi hocamız Yrd. Doç. Dr. Zafer KAYA öncülüğünde bölgemizde otsu ve odunumsu bitkiler peryodik aralıklarla toplanmış, kovanlardan alınan ballarla doğadaki bitkilerin karşılaştırması yapmıştır.

    Küre Dağları Milli Parkının ortasındaki Arıt beldemizin florası oldukça çeşitlilik arz etmekte, ballarımız tüketiciler tarafından çok beğenilmektedir. Bu nedenle de üreticilerimizin ellerindeki ballar kısa sürede tüketilmektedir.

Not: Arıt bölgesi  (BARTIN) ballarında polen analizi yüksek lisans tezinin tamamını görmek için TIKLAYINIZ.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.