COĞRAFİ KONUMU

      Arıt, batısında Bartın İl Merkezi, doğusunda Kastamonu, kuzeyinde Kurucaşile vegüneyinde Ulus ilçesi ile çevrilmiş, yer yer 1300 rakımına ulaşan sarp dağlar arasındaki vadide kaybolmuş, yeşilin her tonunu görebileceğiniz tipik bir karadeniz yerleşim yeri görünümündedir. Vadi içerisinde irili ufaklı tepeler olup, köyler bunların eteklerine serpiştirilmiştir. Ormanlarında çeşit çeşit yabani hayvanlar ve ağaçlar bulunduran Arıt, yılın her mevsiminde bol yağış almakta ve kışları çok sert geçmektedir. Yörede ortalama yağış miktarı 438 mm.dir. Kış mevsiminde toprak 2-3 ay karla örtülü kalmaktadır. Bölgede en sıcak ay Temmuz (38.7 ‘C), en soğuk ay Ocak (-35 ‘C) tır. Yağışlı gün sayısı 120-130 gün olup en yağışlı ay Mayıs’tır. Doğu-Batı istikametine akan ve Beldemizi tam ortasından ikiye ayıran, 42 km. uzunluğundaki Arıt Çayı ayrıca bir güzellik katmaktadır. Arıt çayı içerisinde dört çeşit tatlı su balığı barındırmakta, yılın her mevsiminde amatör balıkçıların oltaları ile balık avladıkları bir akarsudur. Yılın yağışlı aylarında su seviyesi yer yer 3-4 mt.yi bulmaktadır.
    Arıt’a üç diş dağının tepesinden bakıldığında insan, acaba “yeryüzü oluşurken buraya torpilmi geçilmiş” demekten kendini alamıyor. Bunun en büyük kanıtı ise burasının MİLLİ PARK’lar olarak koruma altına alınmış olmasıdır. Karstik yapı üzerinde gelişmiş nemli orman ekosistemi, mağara ve kanyonlar, arkeolojik ve tarihi kalıntılar, doğal peyzaj güzellikleri Küre Dağları Milli Parkı’nın özellikleri olarak sayılabilir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2001 yılında 2873sayılı Milli Parklar Kanununa göre tescil edilerek koruma altına alınmıştır. Koruma ve Kontrolünden sorumlu makam İl Çevre ve Orman Müdürlüğüdür.
    Arıt Beldesinin en önemli yaylası Zoni Yaylasıdır. Zoni yaylası, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Arıt Beldesine 11 Km. uzaklıktadır. Ulaşımı toprak yoldan sağlanmakta ve oldukça rahat olup, araç ile yaylanın sonuna kadar varmak mümkündür. Yayla içerisinde yazları karpuz çatlatan ve leziz pınar, çeşitli yabani hayvanlar (Karaca, Dağ Keçisi, Domuz, Ayı, Tilki, Kurt, Çakal, Tavşan, çeşit çeşit kanatlı hayvanlar.), yüzlerce çeşit bitki ve ağaç bulunmaktadır. Ormanda yürürken sessiz kalacağınızı umuyorsanız yanılırsınız çünkü kuşların bir orkestra gibi şakıması, marangöz edasıyla çalışan ağaçkakanların tıkırtısı size yalnız olmadığınızı hemencecik hatırlatıverir. Deniz seviyesinden yüksekliği 900 metredir. 20 ha. Alana sahip olan zoni yaylası Turanlar-Söğütlü Köyleri ve Amasra-Kurucaşile ilçeleri sınırlarına kadar uzanmaktadır. Yayla yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından günü birlik ziyaret edilmektedir.
    Zoni yaylasının batısında bulunan Karadere mevkiinde ise nefis doğal alabalık avlamak mümkündür. Arıt Beldesinin içme suyu ihtiyacı da buradan karşılanmaktadır.  Arıt mesire yeri bakımından da bir hayli zengin olup, yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçilerin doğayla iç içe dinlenebilecekleri bir yerdir.
    Bartın Valiliğinin Resmi Web sayfasında Beldemizin tüm bu güzellikleri şu şekilde anlatılmaktadır: “ Şimdide sizi pek tanıtımı yapılmamış, gerçekten şirin bir Bartın köşesiyle tanıştırmak istiyoruz. Buranın adı ARIT. Bartın’ın doğu yönünde, dört bir yanı dağlarla çevrili, Çöme Boğazında çıkışı olan bir plato düşününüz. Arıt buranın ortasında, köylerde etrafa serpiştirilivermiştir. Evlerin yüksekliği ağaç boylarını geçmeyecek kadar çevrecidir. Arıt’ın dağları rengarenk mantarlarla doludur. Orman gülleri ise, Hz. İbrahim’in yakılmak istendiğinde etrafında oluşan ve bülbülün yanık ağıtlar yaktığı güllere benzemektedir. Zoni yaylası Arıt’ın kuzeybatısında yer alır. Buradan Başköy yönünde saatlerce gidilirse, dağların doruklarında bir metre çapında ki fındıkağaçlarına tanıklık edilir. Bu dağlar aynı zamanda kekik deposudur. Bartın şehir merkezinde yenen şap şap köftenin gizeminde işte bu kekikler vardır. Arıt’ın son bir özelliğini belirtmeden geçemeyeceğiz. Burası Küre Dağları Milli Parkının tampon zonunda yer alır. Bundan böyle parkın giriş kapısıdır.”

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.