BALYOZ İNSEYDİ BARTIN'DA NE OLURDU? (I)

Başlarken

    Her şeyden önce yanlış anlamaların önüne geçmek için burada yazılanların ulusal basında yayınlanan balyoz harekat planındaki ayrıntılardan yola çıkarak hazırlanmış bir senaryo olduğunun altını çizmek isterim. Okuyacağınız bu yazı dizisine İstanbul’da Selimiye Kışlası’ndaki 1. Ordu Komutanlığı’nda planlandığı öne sürülen  Balyoz Harekat Planı gerçekleşseydi o gün Bartın’da neler olacağını sorusundan başlayarak  yola çıktım. Yazımızı okurken  okuyucularımızın bunu göz önünde bulundurmasını özellikle istirham ediyorum.

 

Balyoz sessizce iniyor

 

    İstanbul’da balyoz adı verilen harekat planı uygulamaya koyulmuş, plandaki çarşaf ve sakal kod adı verilen eylemler gerçekleştirilmiştir. Ankara ise  İstanbul’daki gelişmeler karşısında şaşkın, ne yapacağını bilemez bir haldedir. İstanbul’da planlanan kirli oyun ülkenin diğer şehirlerinde de oynanmaya başlamak üzeredir. Gecenin karanlığında İstanbul’dan gönderilen gizli talimatlar adreslerine ulaşmak üzeredir.  

     Amasra Yakınları, TAFICS  İstasyonu saat 03.00

 

    Bartın Amasra yolunun ortasında, Amasra yakınlarında  bölgenin en yüksek noktalarından birine kurulu olan entegre muhabere istasyonunun kontrol merkezine İstanbul’da Haliç’te bulunan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’ndan çok gizli kaydıyla bir mesaj gelir. Şifreli birkaç satırdan ibaret mesajı alan  Nöbetçi Subay yazıcıdan çıkan kağıdı aceleyle  üzerinde çok gizli ibaresi olan bir zarfa koyup nöbetçi erlerden birine seslendi,

“Hemen arabayı hazırlayın, lojmanlara gidiyoruz çok Acil!”

 

    Kemerköprü, Askeri Lojmanlar, saat 03:20

 

    Tafics istasyonunun bulunduğu Hava Radar Mevzi Komutanlığı’nın nizamiyesinden aceleyle çıkan  gri Land Rover gecenin zifiri karanlığında boş yolda hızla ilerleyerek  birkaç dakika sonra Kemerköprü’deki  deniz kuvvetlerine ait lojmanların önüne gelir. Nöbetçi subay elindeki “çok gizli”  mesajı garnizon komutanına götürmektedir.  Nizamiye’de durdurulan askeri aracın  yolunun açılmasını beklemeyen  Nöbetçi Subay araçtan  atlayarak  komutanın dairesinin olduğu bloğa yönelir. Merdivenleri soluk soluğa çıkarak en üst kattaki daireye gelen subay,  kapının ziline basıp basmamakta bir an  tereddüt etse de  basmasıyla birlikte kapının açılması bir olur. Gece vakti rahatsız edildiği için kızmasından çekindiği komutanını pijamaları içinde görmeyi bekleyen genç subay kapıda  komutanını muharip uniforması giyinik halde görünce şaşırır. Olağanüstü bir şeyler olduğunu anlayan nöbetçi subay tekmil verip komutanını selamladıktan sonra “efendim çok acil koduyla size iletmem istendi” deyip elindeki zarfı komutana uzatır. Zarfı açıp mesajı okuyan Garnizon komutanı  sen gidebilirsin dedikten sonra subaya bir şey demeden kapıyı kapatır. Çok gizli mesajda sadece  “Balyoz insin ” denmektedir. Arabasını hazırlatan garnizon komutanı şoförüne derhal Boğaz’a gidiyoruz diye talimat verir.

    Orduyeri, Jandarma Karargahı saat 03.30

    Fatih’in  Amasra’yı fethetmek için ordusuyla  gelip dinlendiği için adı Orduyeri olan semtin tepelerine kurulan Jandarma Karargahında gece geç saatler olmasına rağmen bütün ışıklar yanmaktadır. Birkaç gün önce İstanbul’da olaylar çıkmış, Beyazıt ve Fatih Camilerinde cuma vakti patlayan bombalar onlarca kişinin ölümüne neden olmuştur. Gösteriler yüzünden istanbul’da ve Ankara’da gergin bir hava varken şehirde halk sakindir ve olayları TV’den seyretmekle yetinmiştir. Ancak EMASYA protokolü gerekçe gösterilerek Bartın’da olası toplumsal olayların önüne geçmek için Jandarma dahil askeri birlikler sürekli alarm durumunda bekletilmektedir. Garnizon komutanı olası toplumsal olaylar karşısında yapılabilecekleri görüşmek için Jandarma Alay Komutanını Boğaz Üs Komutanlığı’na gizli bir toplantıya çağırır. Polis ve MİT’in askeriyede artan hareketliliği fark etmemesi için olağanüstü önlemler alınırken Jandarma komutanı Orduyeri’nde gece nöbet tutan polis ekiplerine görünmemek için karargahtan Bartın Çayı kenarına kadar sivil bir araçla geldikten sonra buradan kendisini alması için gönderilen askeri bir botla gizlice boğazdaki üste kendisini bekleyen garnizon komutanının yanına gelir.

 

    Boğaz,  Deniz Üs Komutanlığı, saat 04:00

 

    İstanbul’daki 1. Ordu Komutanlığı’ndan özel kurye bir ay önce gelen “balyoz harekat planı” nda  kendisine verilen görevleri yerine getirmek için derhal harekete geçen Garnizon Komutanı  il Jandarma Komutanı’na açık konuşur: İstanbul’da bugün Sıkıyönetim ilan edilecek. 1. Ordu komutanımız ve Kuzey Deniz Saha Komutanı bizden ortak çalışmada bulunmamızı istiyor, bende sizden Bartın’da da sıkıyönetim ilan etmek için için önceden hazırlanan plan çerçevesinde gereken nedenleri oluşturmanızı bekliyorum der.  Garnizon komutanından gelen talebin ne anlama geldiğini bilen Jandarma Albayı geldiği yoldan tekrar son birkaç gündür alarm nedeniyle ayrılmadığı karargahına döner,  bir haftadır bu anı beklemekte olan ilgili yerlere  hareket emri verilmesi için ildeki ilgili birimleri haberdar eder.

 

    Orduyeri. Jandarma Karargahı. saat:05.00

 

    Son birkaç gündür ışıkların hiç sönmediği Jandarma Karargahı’nın telsiz odasında  o güne kadar hiç olmayan bir hareketlilik yaşanıyordu. İlçe jandarma Komutanlıklarıyla Beldelerdeki karakol komutanlıklarına sürekli mesajlar geçiliyordu. Son mesajların birinde saat 06.00 itibariyle bütün ilçe ve beldelerdeki komutanların derhal karakollara gelerek görevlerinin başına dönmeleri emrediliyordu. Karargahtan geçen bir mesajda  ise  ilçe komutanlıklarından “uyuyanlar”ı uyandırmaları isteniyordu.

 

    Amasra Yakınları; Hava Kuvvetleri  Eğitim Merkezi saat 06.00

 

    sabahın ilk ışıklarıyla birlikte hava kuvvetleri pilotlarının yanı sıra özel kuvvetlerden görevli subayların da eğitildiği eski Amasra yolu kenarındaki merkezde de olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyordu. Hava Kuvvetleri Komutanının imzasını taşıyan Oraj Hava Harekat Planı’nın Vazife bölümünde Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak Türkiye genelinde sıkıyönetim ilan edilmesini sağlamak ve Sıkıyönetim Komutanlıklarının faaliyetlerinin başarıya ulaşmasını sağlamak maksadıyla; irtica yanlılarını tahrik ederek TSK aleyhine faaliyetlere başlamalarına önayak olması için çalışmalar yapılması planlanmıştı. Bu plan çerçevesinde merkeze bir hafta önce gelen bazı subaylar çarşı iznine çıkmak için hazırlanıyordu.  Sivil giyinen subaylar  nizamiyeden çıkmak yerine eğitim alanının yola paralel noktalarından ayrı ayrı yola inip gelip geçen işçi servislerine binerek şehir merkezine yola çıkmaya hazırlanıyorlardı. Hepsinin görev yeri farklıydı.

    Orduyeri, Jandarma  Karargahı, saat 07:00

 

    Orduyeri Tepesindeki Jandarma Karargahının en üst katındaki odasına çıkan Albay  odasından yeni güne uyanmakta olan Bartın’ı seyrederken düşüncelere dalar. Karacı bir subay olarak  Denizci bir albaydan emir almak hiç hoşuna gitmemektedir. 1. Ordu bölgesindeki Bartın’da Kara Kuvvetlerinin birlikleri olmadığı için Garnizon Komutanlığı denizcilerdedir. Ancak Balyoz harekat planının Bartın ayağında en önemli görev onu beklemektedir, Bahriyeli bir komutanın emrinde olmak hoşuna gitmese de emirlere uymak zorundadır. Odasına muhabere subayını çağırır, “köylülere kuyudan su çekin” şifreli mesajını gerekli yerlere geçmesi için emir verir. Köylüler kontrgerillanın uyuyan birimleridir, kuyudan çekilecek su ise olası bir  işgale karşı direnişte kullanmak için  gizli yerlere  gömülen silahları işaret etmektedir .

::::Yazarın diğer yazıları için isminin üzerine tıklayınız:::: 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.